Polecane produkty

Untoxin

Untoxin tabletki detox

Price: $240

Pokaż | Kliknij i zamów

Price: $180

Pokaż | Kliknij i zamów

Błonnik

Błonnik

Price: $240

Pokaż | Kliknij i zamów

Pellentesque habitant

product

Price: $120

Pokaż | Kliknij i zamów

Problemy z jelitami u dzieci

Autorem artykułu jest bartskul


Dzieci mogą cierpieć z powodu wielu schorzeń układu trawiennego. Jedną z nich jest zespół jelita drażliwego. Zespół jelita drażliwego jest schorzeniem, które dotyczy głównie okrężnicy i jelita grubego. Stanowią one część układu trawiennego, w której gromadzony jest stolec.

Jak sama nazwa wskazuje, w przypadku zespołu jelita drażliwego nie mamy do czynienia z jedną chorobą, lecz raczej z zespołem objawów, których główna przyczyna nie została jeszcze poznana. Badania pokazują, że na IBS (jak często nazywamy zespół jelita drażliwego) cierpi około 20% populacji, nie wykonano jednak wystarczającej liczby badań i testów, które pomogły by opracować jedno skuteczne lekarstwo.

Ponieważ IBS nie jest schorzeniem bezpośrednio zagrażającym życiu, zazwyczaj lekarze zamiast znaleźć przyczynę wystąpienia schorzenia koncentrują się na leczeniu tylko i wyłącznie jego objawów. W przypadku IBS nie występują żadne uszkodzenia tkanki, czy inne widoczne objawy choroby, jak ma to miejsce np. w przypadku wrzodów żołądka, które widać podczas wykonywania gastroskopii.

Powodem występowania IBS nie są więc żadne zmiany patologiczne w narządach układu pokarmowego lecz zmiany w funkcjonowaniu jelit, a w szczególności okrężnicy. Zarówno w przypadku dzieci, jak i w przypadku osób dorosłych dochodzi do zwiększonej wrażliwości mięśni i nerwów okrężnicy, więc każda substancja, która nie jest tolerowana może wywołać objawy znane jako zespół  jelita wrażliwego.

Kolejny czynnik, który komplikuje w znaczny sposób zbadania przyczyn leżących u podstaw zespołu jelita drażliwego jest różnorodność objawów. Mogą one przybrać dwie kompletnie różne od siebie formy - formę zaparciową i formę biegunkową.

IBS występuje najczęściej u osób dorosłych, można go jednak czasem zaobserwować u dzieci. Objawy są jednak dużo bardziej łagodne niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Jeżeli u dziecka często dochodzi do biegunek lub zaparć, należy uważnie obserwować i notować częstotliwość ich występowania i czas trwania. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż kilka tygodni, należy szukać pomocy lekarza przekazując mu wszystkie poczynione przez nas obserwacje. Tylko lekarz może stwierdzić, czy naprawdę mamy do czynienia z zespołem jelita wrażliwego, czy jest to inna choroba mająca tylko podobne do IBS objawy.

U dzieci często IBS przybiera formę częstych bólów brzucha. Biegunki i zatwardzenia występują rzadziej, ale również się zdarzają. W kilku przypadkach na 100 dochodzi do wystąpienia obu form, np. zatwardzenie trwające kilka dni nagle zmienia się w ostrą biegunkę.

W przypadku obu form należy wybrać się z dzieckiem do lekarza, chociaż forma biegunkowa jest w przypadku dzieci dużo groźniejsza, ponieważ może prowadzić do poważnego odwodnienia organizmu dziecka. W przypadku zatwardzenia często wystarczy dodać sporą dawkę błonnika do diety dziecka aby zatwardzenie ustąpiło. Najwięcej błonnika znajdziemy w ciemnym pieczywie, owocach (np. jabłkach ze skórką), czy zielonych warzywach.

---

Kursodajnia.pl || Najlepsze kursy prosto na Twój e-mail

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl